Az első trimeszter vizsgálatok ismertetése

elso-trimeszter-vizsgalatok_pic3

Mire számítsunk az első trimeszter vizsgálatoknál?

Az első trimeszter vizsgálatok legelső tétele a terhességi teszt elvégzése. Ez otthoni körülmények között történik, miután a nő felfedezi magán az első gyanújelet, azaz a várt menstruáció elmaradását. Ez több, boltban, drogériában és patikában kapható teszt segítségével tehető meg, és amennyiben biztos a pozitív eredmény (amit érdemes több teszttel ellenőrizni), akkor következik az első trimeszter vizsgálatok orvosi része.

Első lépésként be kell jelentkezni egy nőgyógyász szakorvoshoz. Ő megállapítja a terhesség tényét, a fogantatás idejét (ezáltal a szülés várható időpontját is), valamint, hogy a beágyazódás méhen belül történt-e meg. Az első trimeszter vizsgálatok elején, ebben a szakaszban már az embrió is látható lehet.

A nőgyógyászati vizsgálat eredményével a területileg illetékes védőnőhöz kell menni, aki kiállítja a várandós kiskönyvet. Ebben benne van az összes leendő orvosi teendő, az első trimeszter vizsgálatok listája is. Ebbe vezeti majd fel a védőnő és a nőgyógyász szakorvos az eredményeket is, a mért értékeket, például testsúly vagy vérnyomás. Ezek után érdemes felkeresni a háziorvost, ugyanis egy problémás terhesség, vagy veszélyeztetett kismama esetében ő írhatja ki a táppénzt is.

elso-trimeszter-vizsgalatok_pic1

Problémák az első trimeszter vizsgálatok során

Hepatitis C-vel fertőzött nőknél kockázatos a gyermekvállalás. A terhesség során ugyan nagyon kis eséllyel adhatja át a betegséget a magzatnak, azonban a szülésnél hatalmas a kockázat, és az orvosok nem tudják ezt csökkenteni. Ezért fontos, hogy már az első trimeszter vizsgálatok során kiderüljön a fertőzés. Valamint, mert az egyik gyógyszer, amivel kezelik a betegséget, hatóanyaga károsító hatásai miatt nem szedhető várandósság során. Így el kell dönteni, hogy a kezelés előtt vagy után vállal gyermeket az érintett nő – a szülési kockázat miatt utána biztonságosabb.

A hepatitis B esetén ugyanúgy fennáll a szülési fertőzés lehetősége. Azonban itt megvan a lehetőség arra, hogy az újszülötti hepatitis fertőzés ellen a szülés utáni 12 órában aktív és passzív immunizációban részesítsék a csecsemőt, és védőoltást adjanak neki. Az erre való felkészülés miatt fontos, hogy az első trimeszter vizsgálatok során kiderüljön a fertőzés, és erről a védőnő és a nőgyógyász, illetve majd a szülészorvos is tudjon.

Az első trimeszter vizsgálatok a szifiliszt is megállapítják, vagy cáfolják. Amennyiben a terhes nő szifiliszben szenved, sokkal nagyobb a kockázat, mint a hepatitisnél. Szinte biztosan megfertőzi a magzatot a méhlepényen keresztül, ami ezáltal nagy eséllyel vetélést vagy halva születést okoz. Amennyiben a csecsemő világra jön, korai vagy késői veleszületett szifiliszt hordoz magában. A korai esetén a tünetek azonnal, vagy a második életév betöltése előtt jelentkeznek. Ezek jellemzően gyulladások a nyálkahártyákon, belső szerveken, csontokban, de idegrendszeri problémákat is feltárhatnak. A késői tünetek a második életév után jelentkeznek, a gyermeknél vakság, süketség, fog- és csontelváltozások alakulnak ki.

Ezért kijelenthető, hogy az első trimeszter vizsgálatok során a betegségekre való szűrések és vérvizsgálatok különösen fontosak, ahogy a genetikai vizsgálat is, amikor az örökletes betegségeket zárják ki.

Hogy zajlanak az első trimeszter vizsgálatok?

Az első trimeszter vizsgálatok során sokoldalú egészségellenőrzés vár a kismamára és a magzatra is. Elsőként vér- és vizeletmintát vesznek a nőtől, melynek vizsgálata során megállapítják a vércsoportot, felmérik a hepatitis elleni védettséget, illetve kizárják a szifiliszt. 

Fogorvosi szűrésre is szükség van az első trimeszter vizsgálatok során, ami azért fontos, mert a magzat a fejlődése során kalciumot von el édesanyja szervezetéből, ami viszont elengedhetetlen az egészséges fogsor megtartásához. Így az állapotfelmérés kihagyhatatlan lépés.

Az első trimeszter vizsgálatok belgyógyászati részén felveszik a kórelőzményt, EKG-vizsgálatot végeznek, és vérnyomást is mérnek. Magas vérnyomással ugyanis nagyon kockázatos a babavárás, mind a magzat, mind az anya számára. A méhlepény vérellátása nem megfelelő, ezért csak alapos orvosi odafigyeléssel előzhetők meg a problémák, és kerülhetők el a szövődmények. Ennek hiányában a magzatnak tartós fejlődési rendellenességet is okozhat, illetve a terhességi mérgezés is kialakulhat, ami mindkettőjük életét veszélyezteti.

A 11. hét után elvégezik az első genetikai vizsgálatot. Ezt azért fontos az első trimeszter vizsgálatok során elvégezni, mert ezáltal zárják ki az öröklődő betegségeket. Genetikai ultrahangvizsgálat és vérvizsgálat részekből áll, amelyek eredményeit összevetik, és így bizonyítani vagy kizárni tudják a genetikai rendellenességek meglétét.

elso-trimeszter-vizsgalatok_pic2

Az első trimeszter vizsgálatok után

A nők életében az egyik legcsodálatosabb esemény a gyermekvárás időszaka. A második csík megjelenése a teszten egy magzat jelenlétét és növekedésének kezdetét jelenti, és innentől kezdve az anyáknak rendszeresen orvosi ellenőrzésekre kell járniuk, hogy az ő és gyermekük egészsége és biztonsága is biztosítva legyen. Az első trimeszter vizsgálatok a terhesség 1-12. hete között zajlanak, a második a 13-27. héten, a harmadik 28-40. hét során.